47 m2

To było bardzo zaniedbane nieduże mieszkanie w bloku z lat sześćdziesiątych o powierzchni 47 m2. Solidne budownictwo z cegły, żadnej wielkiej płyty, ściany nośne o grubości 40 cm budziły szacunek.

1
arch. własne

Mimo że stan lokum był opłakany i wymagał remontu, w tych murach było coś ciekawego, coś co przyciągało i pozwalało poczuć się tam dobrze. Bardzo wierzę w chemię między człowiekiem a mieszkaniem, domem, pomieszczeniem. Mnie urzekły wysokie sufity (2,75m), poczułam się dobrze w pokojach na planie niemalże kwadratów, rozkład pomieszczeń był bardzo jasny, czytelny, bez zaułków, bez meandrowania można było dostrzec każdy przeciwległy kąt mieszkania.

Nie każdego przekonałyby jednak takie widoki. I nie każdy rozumiał, co miałam na myśli zachwycając się tamtymi murami.

2

3

poczatek 3

 

7

 

5

Widoki na plan mieszkania przed i po zmianach.

traugutta przed i po

Podłogi.

Dębowy parkiet w pokojach miał być uratowany. Zerwano go i ułożono na nowo uzupełniając ubytki z tegoż samego parkietu w przedpokoju. Podłoga w przedpokoju została wyłożona ciekawą płytką (Tubądzin) w trzech kolorach (piasek, beż i cegła), która miała na myśl przywodzić kostkę brukową. Ta sama podłoga pojawiła się w kuchni. Dzięki temu, że podłoga przedpokoju i kuchni nie została rozdzielona, obydwa pomieszczenia stały się jakby większe.

podłoga 2

podłoga 3

Ściany.

Ściany straszyły.

6

2

Pierwsze  próby z kolorowaniem ścian były nieudane. Kolory, które wymarzyła sobie Pani Domu były zbyt agresywne, zbyt dominujące w niedużym mieszkaniu. Ostatecznie stanęło na tym, że kolory ścian w każdym pomieszczeniu będą takie same- piaskowy kolor (Benjamin Moore). Dzięki zastosowaniu jednolitych kolorów na całym mieszkaniu, wnętrza nabrały lekkości i stały się jakby większe.

ściany

Kuchnia.

Było tak.

poczatek 4

Tu sprawdziła się Ikea. Ciekawostka zestawienia polegała na tym, że połączono dwie różne kuchnie. Dół stanowiły szafki w kolorze ciemnego drewna, fronty były lekko żłobione. Górne szafki wybrano w kolorze złamanej bieli, część frontów była delikatnie żłobiona (drobne pionowe rynienki), część stanowiły przezierne szybki zamknięte w ażurowych szprosach. Stanęło na tym, że blat będzie drewniany. Jakże piękny efekt! Jednakże pielęgnacja drewnianego wymaga systematyczności. Należy go z dbałością konserwować ochronnym olejem , który chroni drewno na wierzchu, a także przenika w głąb nadając powierzchni ładny połysk. Ściana pomiędzy szafkami dolnymi a górnymi została wyłożona takimi samymi płytkami jak podłoga w przedpokoju i kuchni.

kuchnia ściana

W połowie drogi 🙂

kuchnia 1

 

kuchnia final

Doświetlenie łazienki.

Okienka stosowane w starym budownictwie miedzy kuchnią i łazienką zainspirowały do nietypowego doświetlenia łazienki i jednocześnie stworzenia ciekawego świetlika do wieczornej aranżacji kuchni oraz przedpokoju. Na całej ścianie między łazienką a przedpokojem oraz między łazienką a kuchnią ponad górną linią drzwi został wbudowany świetlik z matową bieloną szybą bezpieczną w aluminiowej ramie malowanej na kolor RAL 1001. Ów świetlik stał się swoistym focal point.

doświetlenie łazienki 1

doświetlenie łazienki

kkk

Łazienka.

Udało się ukryć nieestetyczne rury, a w rogu zamiast wanny stanął prysznic. Całość dopełniły wiklinowe elementy dekoracyjno-funkcjonalne.

łazienka 1

łazienka 2

łazienka 3

łazienka 4

Salon (nie)zamknięty.

Ściany oddzielające malutki pokój od kuchni i przedpokoju zostały wyburzone. Zamiast nich postawiono nieduże (ok. 1 metr szerokości) ściany z karton-gipsu, które stanowiły kieszenie do chowania w nich przesuwnych ścian dzielących pomieszczenia. Przesuwne ściany zamykane i otwierane po wygodnych prowadnicach zostały wykonane z aluminiowych ram malowanych na kolor RAL 1001 oraz  bezpiecznych szyb hartowanych barwionych na delikatny brąz, przeziernych, dźwiękoszczelnych. Zabieg zastosowania przesuwnych ścian nadał ciekawy charakter kuchni, malutkiemu salonikowi oraz przedpokojowi. Wnętrze nabrało nowoczesnego charakteru, przedpokój został świetnie doświetlony, przestał być ciemną i ciasną puszką, kuchnia w razie potrzeby mogła być w niebanalny sposób oddzielona od saloniku, a jednocześnie obydwa pomieszczenia nieustannie dostawały dużo światła, aranżacja pozostała lekka, harmonijna i przejrzysta.

ściana suwana 1

ściana suwana 2

uuu

k

W mieszkaniu lokatorzy żyli długo i szczęśliwie. Lokum okazało się świetną alternatywą do długich i ciekawych spotkań towarzyskich, gdy w okolicy zamknięto ukochaną i kultową knajpę. Wkrótce knajpa znów została otwarta, przyjaciele zasiedli za barem, a w domu dla odmiany pojawiły się dzieci, pieluszki i zabawki. Ale to już zupełnie inna historia….

kkkk

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “47 m2


Comments are closed.