Stolicą wschodnich Kujaw i ziemi Dobrzyńskiej jest Włocławek. Stąd pochodzę. Jakby nie utyskiwać na okolicę, czego by jej nie wytykać, jedno jest pewne- Włocławek kojarzy się z pięknymi i artystycznie zdobionymi wyrobami fajansowymi. Oryginalny fajans jest ceniony nie tylko lokalnie, zna go świat!
Fabryka produkująca włocławski fajans została uruchomiona w 1873. Powstały pierwsze talerze, misy, zestawy pojemników kuchennych, serwisy śniadaniowe oraz obiadowe, wtedy jeszcze nieliczne wytwarzane produkty ozdabiano motywami kwiatowymi. Po II Wojnie Światowej fabryka wznowiła produkcję fajansu, a w latach siedemdziesiątych rozkwitła prawdziwa moda na „Włocławki”. Tak nazywano oryginalne wyroby fajansowe z ręcznie malowanymi wzorami, nad których projektami pracowali artyści plastycy. Malarki fajansu wyłaniane były w specjalnie organizowanych konkursach. Powstawały wtedy niesamowite wzory w „kobalcie”. „brązie” czy „purpurze”. W roku 1990 roku fabryka zaprzestała wytwarzać fajans, aby w lipcu 2002 ponownie wznowić produkcję. Fajans jest niezmiennie malowany ręcznie i znów wraca do łask.
Moja Mama ma piękną kolekcję fajansu, którą często wyjmuje z potężnego drewnianego kredensu. Na fajansie cudnie smakuje zarówno Wielkanocne śniadanie jak i niezobowiązująca świeża popołudniowa drożdżówka ze słodką herbatą.

Znam też takich koneserów, którzy zlecają aplikowanie fajansowych kwiatów na meblach.



Niedawno przy okazji rodzinnej uroczystości znalazłam się w przepięknym miejscu związanym z włocławskim fajansem właśnie. Wspaniałe wnętrza Majątku Kaniewo położonego w sercu Kujaw zachwyciły mnie już u progu. Pomieszczenia konsekwentnie utrzymane są w stonowanej atmosferze; białe świeże ściany z niewielką ilością drewnianych elementów (zaznaczone stropy) i ceglanych odsłon. Akcenty z włocławskimi wzorami fajansowymi zostały przepięknie i nienachalnie wyeksponowane.
U progu gości witają oryginalnie ozdobione ściany.
Fajansowy dzbanuszek-konefka ze świeżymi kwiatami na drewnianym blacie recepcji.
Bar w restauracji. Czysto, biało, świeżo, czoło baru ozdobione drewnianymi symetrycznymi elementami. W oknach przezierne białe tkaniny bez żadnych niepotrzebnych zdobień i przesadnych upięć.
Ściany restauracji bielone, stropy zaznaczone drewnianymi belami, jedyne ozdoby to obrazy z motywami włocławskiego fajansu. Przepięknie!
A na koniec w łazience absolutny hit! Umywalki zdobione ręcznie malowanymi motywami fajansu. Kształt mis posadowionych na surowym drewnianym blacie daje efekt kontrolowanego folku.