Hej! Kujawy jakie cudne…

Stolicą wschodnich Kujaw i ziemi Dobrzyńskiej jest Włocławek. Stąd pochodzę. Jakby nie utyskiwać na okolicę, czego by jej nie wytykać, jedno jest pewne- Włocławek kojarzy się z pięknymi i artystycznie zdobionymi wyrobami fajansowymi. Oryginalny fajans jest ceniony nie tylko lokalnie, zna go świat!

Fabryka produkująca włocławski fajans została uruchomiona w 1873. Powstały pierwsze talerze, misy, zestawy pojemników kuchennych, serwisy śniadaniowe oraz obiadowe, wtedy jeszcze nieliczne wytwarzane produkty ozdabiano motywami kwiatowymi. Po II Wojnie Światowej fabryka wznowiła produkcję fajansu, a w latach siedemdziesiątych rozkwitła prawdziwa moda na „Włocławki”. Tak nazywano oryginalne wyroby fajansowe z ręcznie malowanymi wzorami, nad których projektami pracowali artyści plastycy. Malarki fajansu wyłaniane były w specjalnie organizowanych konkursach. Powstawały wtedy niesamowite wzory w „kobalcie”. „brązie” czy „purpurze”. W roku 1990 roku fabryka zaprzestała wytwarzać fajans, aby w lipcu 2002 ponownie wznowić produkcję. Fajans jest niezmiennie  malowany ręcznie i znów wraca do łask.

Moja Mama ma piękną kolekcję fajansu, którą często wyjmuje z potężnego drewnianego kredensu. Na fajansie cudnie smakuje zarówno Wielkanocne śniadanie jak i niezobowiązująca świeża popołudniowa drożdżówka ze słodką herbatą.

arch.własne
arch.własne

 

Znam też takich koneserów, którzy zlecają aplikowanie fajansowych kwiatów na meblach.

arch.własne
arch.własne
arch.własne
arch.własne
arch.własne
arch.własne

Niedawno przy okazji rodzinnej uroczystości znalazłam się w przepięknym miejscu związanym z włocławskim fajansem właśnie. Wspaniałe wnętrza Majątku Kaniewo położonego w sercu Kujaw zachwyciły mnie już u progu. Pomieszczenia  konsekwentnie utrzymane są w stonowanej atmosferze; białe świeże ściany z niewielką ilością drewnianych elementów (zaznaczone stropy) i ceglanych odsłon. Akcenty z włocławskimi wzorami fajansowymi zostały przepięknie i nienachalnie wyeksponowane.

U progu gości witają oryginalnie ozdobione ściany.

1

Fajansowy dzbanuszek-konefka ze świeżymi kwiatami na drewnianym blacie recepcji.

10

 

Bar w restauracji. Czysto, biało, świeżo, czoło baru ozdobione drewnianymi symetrycznymi elementami. W oknach przezierne białe tkaniny bez żadnych niepotrzebnych zdobień i przesadnych upięć.

7

Ściany restauracji bielone, stropy zaznaczone drewnianymi belami, jedyne ozdoby to obrazy z motywami włocławskiego fajansu. Przepięknie!

4

A na koniec w łazience absolutny hit! Umywalki zdobione ręcznie malowanymi motywami fajansu. Kształt mis posadowionych na surowym drewnianym blacie daje efekt kontrolowanego folku.

 

6

 

3

 

2